Licznik energii elektrycznej – całkujący przyrząd pomiarowy przeznaczony do pomiaru ilości przepływającej energii elektrycznej. Jego wskazanie jest podstawą do rozliczania się między dostawcą a odbiorcą energii[1]Jednostką miary energii elektrycznej czynnej w układzie SI jest dżul (watosekunda), natomiast powszechnie używaną jednostką miary tej energii jest kilowatogodzina (kWh) lub megawatogodzina (MWh). W układach zasilania większej mocy dostawca i odbiorca rozliczają się również w zakresie energii biernej. Jednostką miary tej energii jest warogodzina.

Liczniki energii mierzą fizyczne zmienne w czasie. Na ich podstawie najczęściej zlicza się energię czynną oraz bierną. Energia bierna może mieć charakter indukcyjny lub pojemnościowy. W systemach informatycznych przyjęło się nazewnictwo wielkości fizycznych wraz z kierunkiem przepływu (poborem lub oddaniem) energii: C – energia czynna, B – energia bierna, P – pobór, O – oddanie.
W plikach wymiany danych, przykładowo w formatach PTPiREE i XML, stosuje się kombinację tych symboli: CP – pobór energii czynnej, CO – oddanie energii czynnej, BP – pobór energii biernej, BO – oddanie energii biernej.

LE-03D LICZNIK ENERGII CYFROWY 3F 100A LE-03D LICZNIK ENERGII CYFROWY 3F 100A
Producent: F&F
Cena: 380,90 zł
szt.
zobacz więcej
  • nowość
  • nowość
  • nowość
  • nowość
LICZNIK ENERGII 3 FAZOWY 20 (100)A LICZNIK ENERGII 3 FAZOWY 20 (100)A
Producent: BEMKO
Cena: 169,99 zł
szt.
zobacz więcej
  • nowość
LICZNIK ENERGII 3 FAZOWY 5 (80)A LICZNIK ENERGII 3 FAZOWY 5 (80)A
Producent: BEMKO
Cena: 200,00 zł
szt.
zobacz więcej
  • nowość
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl